![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5108143
*
nr 510 8143
Gouache
Einar Nerman, "Cirkus" 44x31
Följerätt
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 februari 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/2 23:45:54
1
2.000 kr
25/2 01:09:08
1
2.100 kr
25/2 04:27:04
1
2.200 kr
25/2 11:28:57
2
2.100 kr
25/2 11:29:38
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar nerman gouache täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 510 8143
Gouache
Einar Nerman, "Cirkus" 44x31
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.500 kr |
Såld: | 2.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 februari 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/2 23:45:54 | 1 | 2.000 kr |
25/2 01:09:08 | 1 | 2.100 kr |
25/2 04:27:04 | 1 | 2.200 kr |
25/2 11:28:57 | 2 | 2.100 kr |
25/2 11:29:38 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar nerman gouache täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12